kontrast
A+ A-
Strona Urzędu Miasta Mikołów: mikolow.eu
 > Rada Rodziców

Rada Rodziców

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 im. Wojciecha Korfantego w Mikołowie
działa na podstawie artykułów 53 i 54 Ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991r. (Dz. U. Nr 425, z późniejszymi zmianami) oraz Regulaminu Rady Rodziców

 

Regulamin Rady Rodziców SP8 Mikołów:

Załącznik nr 2 do Statutu szkoły.

na podstawie art. 53 i 54 ustawy o systemie oświaty w szkole działa Rada Rodziców. Zasady jej tworzenia i regulamin działalności uchwala sama Rada Rodziców.

                                                                                              § 1

Postanowienia ogólne.

Skład i struktura organów Rady Rodziców

1. Podstawowym organem reprezentującym ogół rodziców uczniów szkoły jest: Rada Oddziałowa składająca się z trzech osób, a w Oddziale przedszkolnym Rada Oddziału przedszkolnego składająca się również z trzech osób. Tryb jej wyboru określono w § 2

2. Przedstawiciele Rad Oddziałowych tworzą Radę Rodziców jako reprezentację oddziałów.
Rada Rodziców naszej szkoły składa się z 7 osób. Tworzy ją po 1 przedstawicielu Rad Oddziałowych szkoły oraz 1 przedstawiciel Oddziału przedszkolnego.


3. Rada Rodziców jest samorządnym przedstawicielem ogółu rodziców uczniów, współdziałającym z Dyrektorem Szkoły, Samorządem Uczniowskim oraz innymi organizacjami i instytucjami wspomagającymi realizację zadań szkoły.

.
                                                                                              §  2


Ogólne cele i zadania  Rady Rodziców:

1. Celem współpracy, o której mowa w  § 1 jest:


a) wspólne oddziaływanie na dzieci i młodzież przez rodzinę i szkołę w procesie nauczania, wychowania i opieki, zgodnie z ich potrzebami rozwojowymi i zdrowotnymi,

b) doskonalenie organizacji kształcenia, wychowania i opieki w szkole, w rodzinie i w środowisku,

c) pozyskiwanie rodziców do czynnego udziału w realizacji wychowania i opieki oraz udzielania w tym zakresie pomocy szkole,

d) tworzenie właściwego klimatu społecznego i warunków materialnych do funkcjonowania szkoły.

2. Zadania Rady Rodziców:


a) współudział w bieżącym i perspektywicznym programowaniu pracy szkoły,

b) pomoc w doskonaleniu organizacji i warunków pracy szkoły,

c) współudział w realizacji programów nauczania i wychowania oraz zadań opiekuńczych szkoły,

d) współpraca ze środowiskiem lokalnym i zakładami pracy,

e) udzielanie pomocy Samorządowi Uczniowskiemu oraz organizacjom młodzieżowym i społecznym działającym na terenie szkoły,

f) organizowanie działalności mającej na celu podnoszenie kultury pedagogicznej w rodzinie, w szkole i w środowisku,

g) uczestniczenie w planowaniu wydatków szkoły,

h) podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania dodatkowych środków finansowych dla potrzeb szkoły, zwłaszcza na działalność opiekuńczo-wychowawczą.

                                                                        § 3


Tryb wyboru Rady Oddziałowej: /trójki klasowe i trójki oddziału przedszkolnego/ oraz Rady Rodziców w rozumieniu przedstawicielstwa oddziałów.

1. Wybory przeprowadza się podczas pierwszego zebrania rodziców w danym roku, które powinno się odbyć do 20 września. Wybory stają się ważne przy obecności co najmniej 50% rodziców uczniów danej klasy.

a ) w wyborach jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic.


b) ogół rodziców danego oddziału zgłasza kandydatów do Rady Oddziału. Ich nazwiska zapisywane są na tablicy. Po uzyskaniu zgody na kandydowanie, przystępuje się do tajnych wyborów. Każdy głosujący zapisuje na karteczce co najwyżej 3 nazwiska
rodziców, których wybiera do Rady Oddziałowej. Zapisanie więcej niż trzech nazwisk czyni głos nieważnym.  W skład Rady Oddziałowej wchodzi trzech rodziców, tych którzy otrzymali największą ilość głosów.
Ten rodzic, który otrzymał  największą ilość głosów obejmuje funkcję przewodniczącego Rady Oddziałowej lub  przedszkolnej oraz wchodzi jako delegat w skład Rady Rodziców.

c) w zakresie przydzielania funkcji zastępcy i skarbnika Rada Oddziałowa konstytuujesię sama.


d) w przypadku gdy dwóch kandydatów uzyska tę samą liczbę głosów, przeprowadza się drugą tajną turę wyborów z udziałem tych  kandydatów.

e) kadencja Rady Oddziałowej może trwać do końca nauki w szkole podstawowej, chyba że zostanie na odwołana na pisemny wniosek 50% rodziców danego oddziału, po przeprowadzeniu głosowania przy obecności 70% rodziców uczniów danej klasy,
zwykłą większością głosów.

2. Przewodniczący Rad Oddziałowych i Oddziału przedszkolnego tworzą siedmioosobową Radę Rodziców rozumianą jako przedstawicielstwo każdego oddziału. 

                                                                        § 4

Procedura wyborów uzupełniających:

1. W przypadku rezygnacji lub odwołania członka Rady Oddziałowej lub Rady Rodziców, dokonuje się wyborów uzupełniających. Wyboru dokonuje się na najbliższym zebraniu oddziałowym lub Rady Rodziców, zwołanym przez wychowawcę lub przewodniczącego
Rady Oddziałowej lub przewodniczącego RR.

2. Tryb wyborów uzupełniających:


Każdy członek zgromadzenia może zgłosić jednego kandydata, następnie odbywa się głosowanie tajne przez postawienie znaku „x” przy jednym nazwisku. Funkcję nowego członka obejmuje osoba, która uzyskała najwięcej głosów, przy obecności 50% +1 rodzic .

                                                                          § 5

1. Najwyższą władzę ogółu rodziców uczniów szkoły stanowi Prezydium Rady Rodziców wyłaniane z siedmioosobowego Rady Rodziców.

2. Prezydium Rady Rodziców jest organem przedstawicielskim i wykonawczym.

a) w skład Prezydium Rady Rodziców wchodzą 4 osoby :


-przewodniczący,
-zastępca przewodniczącego,
-sekretarz

b) skarbnik może być wybrany na zasadzie porozumienia rad oddziałowych.

3. Zakres uprawnień członków Prezydium RR

a) do uprawnień przewodniczącego RR należy:


reprezentowanie Rady Rodziców, składanie podpisu pod opiniami i uchwałami RR, zwoływanie zgromadzenia po uprzednim powiadomieniu Dyrektora szkoły,  bieżące kierowanie całokształtem prac organu, nadzór nad realizacją planu pracy RR, koordynacja działalności rad oddziałowych, powoływanie i nadzór nad działalnością komisji problemowych, składanie sprawozdań ze swej działalności przed plenarnym zebraniem rodziców, opracowanie projektu planu działalności na dany rok szkolny i jego przedstawienie do zatwierdzenia, dokonywanie podziału zadań i obowiązków pomiędzy członków RR i Rad Oddziałowych, współdziałanie ze wszystkimi członkami RR w celu realizacji planu pracy, ścisłe współdziałanie z Dyrekcją szkoły i Radą Pedagogiczną,

b) do uprawnień z-cy przewodniczącego należy:
wpomaganie we wszystkich czynnościach przewodniczącego oraz wykonywanie tych samych czynności co przewodniczący w przypadku nieobecności przewodniczącego)

c) zakres zadań sekretarza Rady Rodziców to:
pisanie protokołów z zebrań, prowadzenie dokumentacji korespondencji, jeśli taka istnieje, udzielanie pomocy przewodniczącemu w zakresie przygotowania zebrań i opracowania harmonogramu działań, prawidłowe przechowywanie całości dokumentacji .


d) do zadań skarbnika Rady Rodziców należy:

prowadzenie całokształtu działalności kasowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Do uprawnień skarbnika oprócz prowadzenia czuwania nad finansami rady rodziców należy obsługa konta, dokonywanie przelewów i wypłat. Rada Rodziców może wydać delegację dyrektorowi bądź innemu członkowi RR w zakresie obsługi konta oraz składania podpisów pod opiniami i uchwałami RR.


                                                                                  § 6


Tryb wyboru prezydium Rady Rodziców.

1. Prezydium składa się z przewodniczącego, z-cy, skarbnika, sekretarza.
Wybór prezydium Rady Rodziców następuje podczas zebrania 7 osobowego przedstawicielstwa oddziałowego, które należy zwołać do 20 września danego roku szk. Zebranie zwołuje dyrektor szkoły.

a) każdy z obecnych członków zgromadzenia może zgłosić jednego kandydata do składu Prezydium, po uzyskaniu jego zgody.


b) wyboru dokonuje się w wyniku głosowania tajnego, przyznając trzem kandydatom punkty w ilości od 3 do 1.

c) funkcje przyznaje się w zależności od ilości uzyskanych głosów, z zastrzeżeniem, iż w zakresie funkcji skarbnika Prezydium może ukonstytuować się samo.


d) głosowanie jest ważne przy obecności 70% członków zgromadzenia / 5 osób/

4. Kadencja prezydium RR trwa 1 rok.


                                                                                    § 7

1. Zasady odwołania z funkcji członka Prezydium RR:

a) członka Prezydium Rady Rodziców można odwołać w uzasadnionych przypadkach:


- gdy działa on na szkodę Rady Rodziców, uczniów, bądź szkoły,
- narusza świadomie prawo wewnątrzszkolne lub zawodzi zaufanie pozostałych członków.


b) z wnioskiem o jego odwołanie musi wystąpić co najmniej 70% /5/ członków RR.

Po złożeniu stosownego wniosku pisemnego podczas zebrania zgromadzenia RR ma miejsce tajne głosowanie. Członka Prezydium można odwołać z pełnienia funkcji zwykłą większością głosów /4/, w obecności 100% członków.

 

                                                                                    § 8


1.Zakres kompetencji Rady Rodziców/ reprezentacji oddziałów /7 osób/
( art. 1 pkt 15 i 16 oraz art.4 Ustawy z 11 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz zmianie niektórych ustaw)

a) występowanie do Dyrektora i innych organów szkoły, organu prowadzącego szkołę orazorganu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich Sprawach szkoły,

b) podejmowanie w imieniu ogółu rodziców decyzji trybem uchwał:

-uchwalanie w porozumieniu z Rada Pedagogiczną programu wychowawczego obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, który realizowany będzie prze nauczycieli szkoły oraz programu profilaktyki
/ Jeżeli porozumienie nie dojdzie do skutku w ciągu 30 dni od rozpoczęcia roku szkolnego, program ten ustali dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny. Tak ustalony program obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez Radę Rodziców z Radą Pedagogiczną/
- uchwalanie w porozumieniu z Radą Pedagogiczną programu profilaktyki, który dostosowany będzie do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb środowiska. Program ten obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym i skierowany będzie do uczniów, nauczycieli i rodziców
- wybieranie i odwoływanie prezydium RR,
- opracowanie i zatwierdzenie planu pracy RR, poza sięgnięciu opinii i zebraniu
wniosków, ogółu rodziców,
- zatwierdzanie planu i sposobów realizacji działalności finansowej RR,

c) opiniowanie:


- statutu szkoły przed jego zatwierdzeniem przez radę pedagogiczną,
- programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły. Program ten opracowuje dyrektor szkoły w uzgodnieniu z organem prowadzącym szkołę, na polecenie organu sprawującego nadzór pedagogiczny, w przypadku stwierdzenia przez ten organ niedostatecznych efektów kształcenia lub wychowania w szkole
- wspólne ustalanie z RP wzoru obowiązującego w szkole mundurka,
- szkolnego zestawu programów nauczania i szkolnego zestawu podręczników,/może wystąpić z wnioskiem o zmianę/
- zgodę na podjęcie działalności w szkole przez stowarzyszenie lub inna organizację, której statutowym celem działalności jest działalność wychowawcza albo rozszerzenie i wzbogacenie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły,
- projektów innowacji i eksperymentów pedagogicznych,
- planu pracy dydaktycznej opiekuńczej i wychowawczej szkoły,
- wewnątrzszkolnego systemu oceniania,
- misji szkoły,
- planu tematycznego wychowania prorodzinnego,
- pracy nauczyciela w trakcie dokonywania przez dyrektora oceny jego dorobku zawodowego przez dyrektora, po uprzednim otrzymaniu stosownego wniosku od dyrektora,
- innych istotnych spraw dla szkoły,


d) wystąpienie z wnioskiem o powołanie Rady Szkoły,


e) delegowanie swojego członka do prac komisji konkursowej związanej z wyborem dyrektora szkoły,


f) delegowanie, na prośbę rodzica, swojego przedstawiciela w charakterze obserwatora na egzamin poprawkowy lub komisyjny ucznia,


g) wystąpienie z wnioskiem o powołanie Rady Szkoły,


h) delegowanie, na prośbę rodzica ,swojego przedstawiciela w charakterze obserwatora na egzamin poprawkowy lub komisyjny ucznia,


i) kierowanie działalnością finansową rady rodziców,


j) określenie zadań dla komisji problemowych


                                                                                   § 9

Tryb podejmowania uchwał przez Radę Rodziców.

1. Rada Rodziców wyraża swoje stanowisko w formie uchwał.

2. Uchwały są prawomocne jeżeli zostają podjęte zwykłą większością głosów /4/przy liczbie obecnych na zebraniu 70% członków /5/

3. Uchwały personalne podejmowanie są w drodze głosowania tajnego, za wyjątkiemwyboru Komisji Rewizyjnej. Głosowanie tajne dotyczy również wyboru przedstawicieli RR do udziału w pracach komisji podczas konkursu na stanowisko dyrektora szkoły.


4. Nad prawidłowością podejmowania uchwał czuwa Prezydium RR.

5. Jeżeli uchwała jest sprzeczna z prawem lub ważnym interesem szkoły dyrektor szkołyzawiesza jej wykonanie, o czym niezwłocznie powiadamia prezydium RR i postępuje zgodnie z &9 rozporządzenia MEN z dnia 9 listopada 1988 r. (DzU nr 37/38,poz.292).

6. O podjętych uchwałach istotnych dla ogółu rodziców prezydium RR informuje podczas plenarnego zebrania rodziców lub za pośrednictwem rad oddziałowych podczas zebrań klasowych i przedszkolnych.

7. Rada Rodziców ma zagwarantowane prawo do posiadania własnej gazetki na korytarzu, na której może również wywieszać swoje uchwały i ogłoszenia.


                                                                                        §10

Tryb zwoływania posiedzeń Rady Rodziców.

1. Pierwsze zebranie rady rodziców w danym roku szkolnym zwołuje Dyrektor szkoły w terminie do 20 września br.
Kolejne zebrania odbywają się według uchwalonego przez RR harmonogramu posiedzeń.


2. O terminie zebrania przypomina poprzez uczniów Dyrektor szkoły.


3. Zebranie nieplanowane wcześniej można zwołać za uprzednim tygodniowym, pisemnym powiadomieniem członków.
a) w wyjątkowo uzasadnionych powagą sytuacji przypadkach zgromadzenie RR można zwołać w trybie krótszym niż ustalony.


4. Zebranie RR może zwoływać :
a) Dyrektor szkoły,
b) Przewodniczący Prezydium RR,
c) Przedstawiciel Organu Prowadzącego szkołę,
d) Przedstawiciel Organu Nadzoru pedagogicznego.

                                                                                    § 11

Zasady działalności gospodarczo-finansowej Rady Rodziców.

1. Działalność RR oparta jest na funduszach pochodzących z dobrowolnych składek rodziców, dotacji oraz środków zebranych przez RR podczas festynów itp.

2. Wydatkowanie funduszy uwzględnia działalność wychowawczą, opiekę nad uczniami i wychowankami, zakup pomocy dydaktycznych, wyposażenia szkoły, itp.

3. Rada oddziałowa oddziału przedszkolnego ma zagwarantowane prawo do posiadania  własnego konta i prowadzenia oddzielnej działalności finansowej zgodnie z własnymi potrzebami.

                                                                                      § 12

Komisji rewizyjna

1. Organem kontrolującym prawidłowość działania RR, a w szczególności działalność finansową jest komisja rewizyjna.

2. Zasady wyboru Komisji rewizyjnej:

a) wyboru składu Komisji rewizyjnej dokonuje się podczas zebrania plenarnego /ogółu rodziców uczniów szkoły/, w drodze glosowania jawnego, zwykłą większością głosów.


3. W skład komisji rewizyjnej wchodzą 3 osoby:
-przewodniczący,
-zastępca,
-jeden członek.

4. Obowiązki Komisji rewizyjnej:

a) obowiązkiem komisji rewizyjnej jest przeprowadzenie sprawozdania z działalności finansowej rady rodziców raz w roku, za okres od września do czerwca.
b) sprawozdanie obejmuje kontrolę księgi finansowej i wyciągów bankowych,
c) czuwanie nad zgodnością działania RR zgodnie z regulaminem i przepisami ogólnie obowiązującymi działalności finansowo-gospodarczej.


                                                                                 § 13

Postanowienia końcowe

1. W ciągu roku szkolnego musi zostać zwołane przynajmniej jedno zebranie plenarne ogółu rodziców uczniów szkoły.
a) Odwołanie Rady Rodziców i Komisji Rewizyjnej może nastąpić przez plenarne zebranie ogółu rodziców, które sprawuje kontrolę nad ich działalnością, zwykłą większością głosów, przy obecności 70% rodziców.

2. Na wniosek Rady Rodziców lub zaakceptowany wniosek dyrektora szkoły w składRR mogą wchodzić z głosem doradczym przedstawiciele organizacji społecznych i instytucji współdziałających ze szkołą.

3. Regulamin Rady Rodziców oraz zmiany w nim zatwierdza się mocą uchwały podjętej 4 głosami przy obecności 70 % członków /5/
a) trzecia z kolei zmiana regulaminu obliguje do wydania tekstu ujednoliconego.

4. Rada Rodziców zgodnie współpracuje z pozostałymi organami szkoły, a sprawy konfliktowe stara się rozwiązać polubownie na terenie szkoły.
a) tryb rozwiązywania sporów został zamieszczony w Statucie Szkoły.

 

5. Dyrektor szkoły bierze udział w posiedzeniach Rady Rodziców, jednakże zebranie RR może się odbyć zarówno bez udziału dyrektora,

6. W zebraniu 7 osobowej Rady Rodziców mogą uczestniczyć Rady Oddziałowe, wspomagające RR w planowaniu, określaniu celów, realizacji planów pracy, organizacji imprez klasowych, szkolnych, pozyskiwania sponsorów, itp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opublikowane przez: Janina Szołtysek | Data wprowadzenia: 2014-12-08 14:00:21.

Zobacz:
 uchwały .  kontakt . 
Data wprowadzenia: 2014-12-08 14:00:21
Opublikowane przez: Janina Szołtysek
 
Dodatkowe Informacje:
.
Adres:
Jednostki Organizacyjne
ul. Rynek 16
43-190 Mikołów
Burmistrz Miasta
dr n. farm. Stanisław Piechula
Kontakt:
Tel: (32) 324 85 00
Fax: (32) 324 84 00
e-mail: um@mikolow.eu